Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Haberler

Haberler->Türkiyeden Haberler   
RUMELİ BALKAN TÜRKLERİ FEDERASYONUNUN ANKARA ÇIKARMASI 

           RUMELİ BALKAN FEDERASYONU  ANKARA ÇIKARMASI


         Federasyon Yönetim Kurulu ve Danışmanlarından oluşan bir heyet  Ankara Sheraton Otel’de düzenlediği etkinlikte  AKP , MHP ve CHP milletvekilleriyle görüşmeler yaptı .


        24 Mart sabah kahvaltısında AKP , Öğlen yemeğinde MHP, akşam yemeğinde CHP milletvekilleriyle  bir araya gelen Federasyon heyeti  Balkanlarla ilgili sorunları ve çözüm önerilerini dile getirerek bu konularla ilgili olarak hazırladıkları geniş kapsamlı dosyaları milletvekillerine verdi.Programa katılan Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Mesut Başkır da Konfederasyonu tanıtarak  ,  Türkiye genelindeki çalışmalarından ve 32 ildeki örgütlenmelerinden bahsetti.
Gönderen Dobruca34, Pazar, 04 Nisan 2010 23:51, Yorumlar(0), Hepsini Oku
ONUN SON BİR DİLEĞİ VAR

ONUN SON BİR DİLEĞİ VAR


Lozan Antlaşması kapsamında 1924 yılında YUNANİSTAN'DAN Türkiye'yegöç eden(96),1914 doğduğu köyün ölmeden önce son kez görebilmenin hayalini kuruyor.


Kayseri'nin Özvatan ilçesinde  kızları Nermin  ve Nevim Kaman ile birlikte yaşayan 8 çocuk,24 torun sahibi  Refika nine,86 önce Yunanistan'daki köyünden göç ettiği günü ilerlemiş yaşına rağmen hala dün gibi hatırlıyor.


Balkanlar'daki Türkler ile Türkiye'deki Rumlar'ın değişimini öngören Lozan Antlaşması çerçevesinde,1924 yılında akrabalarıyla birlikte doğduğu topraklardan ayrılmak zorunda kalan Refika nine ,mübadele günlerini şöyle anlattı:


Göç yolculuğuna başladığımızda 10 yaşındaydım.Yunan askerleri köyümüze gelerek Türkiye'ye gideceğimizi söyledi.At, katır ve eşek sırtında taşıyabileceğimiz kadar eşyaları yanımıza alıp, yola koyulduk.Günleer süren yolculuğun ardından Selanik'e ulaştık ve limanda vapura bindirildik.Vapur yolculuğu sırasında bazı yaşlılar yayatlarını kaybetti.Benim de dedem vefat etti.Üzerini bir örtüyle kapatıp, birkaç gün öldüğünü gizledik.Vapurdaki görevliler durumu farkedince cenazesini denize attılar. ...


Gönderen yasenovets, Pazartesi, 16 Ağustos 2010 23:05, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Bulgarlara tepki: Yolları keserseniz başka yolla gideriz

Bulgarlara tepki: Yolları keserseniz başka yolla gideriz

ALİ SALİ/SOFYA
Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Bulgaristan makamlarına seslenerek, iş adamlarının önündeki sorunların kaldırılması istedi ve “Siz yolları keserseniz bizde başka şekilde gideriz. RORO ile denizden geçeriz” dedi.

12 MİLYAR EUROLUK PROJE
Türkiye Bulgaristan ticari ve ekonomik iş birliği seminerinde konuşan Bulgaristan Enerji ve Ekonomi Bakanı Petar Dimitrov, “Nükleer santral ve Nabucco doğal gaz projesi ile toplamda 12 milyar euroluk proje var, biz Türk müteahhitlerine güveniyoruz” dedi.Seminerin ardından ticaret alanında teknik işbirliği anlaşması Tüzmen ve Dimitrov arasında imzalandı. Tüzmen imza töreninde ikram edilen şampanyayı da içti.

ÇİN STRATEJİSİNİ BENİMSEMİYORUZ
Tüzmen, kalitesiz çimento ihracatı yapan bir firma nedeniyle Türk firmalarına protesto başlamak üzere olduğunu ifade eden Türk işadamına, “İhracatta Çin'in ucuz mal stratejisini benimsemiyoruz. Kaliteli olsun adımız kaliteyle anılsın” dedi.

Kaynak : Yeni Şafak

...


Gönderen Taran Kedi, Pazartesi, 20 Nisan 2009 23:33, Yorumlar(0), Hepsini Oku
BOZÜYÜK BELEDİYESİ TÜRKÇEYE SAHİP ÇIKIYOR

BOZÜYÜK BELEDİYESİ TÜRKÇEYE SAHİP ÇIKIYOR


Bozüyük Belediyesi‚ ilçede Türkçe kullanımını artırmak ve yaygınlaştırmak amacıyla daha önce aldığı meclis kararı uyarınca, Türkçenin korunmasına katkıda bulunuyor.Bozüyük Belediye Meclisi bilindiği gibi 2007 yılında “İlçede Yeni Açılacak İş Yerlerine Türkçe İsim Vermeyenlere Ruhsat Verilmeyeceği” yönünde bir karar alırken, geçen süre içinde bu karar aynen uygulandı.


 


Buna göre halen yürürlükte olan karar gereğince, Bozüyük’te yeni açılacak iş yerlerine Türkçe isim vermeyen işletmeler ruhsat alamıyor. Bozüyük’ ...


Gönderen gürcan, Salı, 24 Şubat 2009 23:34, Yorumlar(5), Hepsini Oku
kRİZDE KOMŞULARA İHRACAT ARTTI


İhracatçı krizde komsulara çalıştıTürkiye, komşularına ihracatını yüzde 28.8 artırdı. 2008`de 7 ülkeye 14.3 milyar dolarlık mal satıldı.Türkiye, komşularına ihracatını yüzde 28.8 artırdı. 2008`de 7 ülkeye 14.3 milyar dolarlık mal satıldı. TÜRKİYE`NİN son yıllarda yaşadığı, komşu ülkelere ihracatındaki artış trendi sürerken, küresel krize rağmen geçen yıl söz konusu ülkelere ihracat, yüzde 28.8 arttı. Bu ülkelerin ihracattaki payı yüzde 10.8 olarak gerçekleşirken, komşu 7 ülkeye ihracat 2008 yılında 14.3 milyar dolar oldu. TÜİK verilerinden yapılan hesaplara göre, toplam 7 ülkeden oluşan komşu ülkelere ihracatta, ilk sıraları yüzde 3`lük payla Irak, yüzde 1.8`lik pay ile Yunanistan, yüzde 1.6`lık payla
Gönderen
yasenovets, Pazartesi, 09 Şubat 2009 13:49, Yorumlar(0), Hepsini Oku

Mayın saldırılarına karşı Türk yapımı

Nural Makina ve Sanayi A.Ş, tasarımı ve imalatı yüzde yüz yerli olan mayına karşı dayanıklı Ejder 6x6 Zırhlı Tekerlekli Aracı görücüye çıkardı.
Nural Makina ve Sanayi A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Tanju Torun, şirketin Sincan’daki 1. Ankara Organize sanayi Bölgesindeki tesislerinde düzenlediği basın toplantısında, Nurol Holding’in 7 farklı sektörde 60’ı aşkın şirketi olduğunu, sadece Dubai’deki inşaat şantiyelerinde 10 bini aşkın kişinin istihdam edildiğini söyledi.
Nurol Holding’in Türkiye’de ilk 6x6 tekerlekli aracı üreten ve ihracatını gerçekleştiren şirket olduğunu ifade eden Torun, yeni tasarladıkları Ejder 6x6 Zırhlı Tekerlekli Aracın" ise mayın patlamalarına karşı kullanıcısına yüksek bir koruma seviyesi sunduğunu belirtti.
Aracın tasarımını yaparken sadece mayının patlama etkisinin araca nüfus etmemesine değil, aynı zamanda içerideki personelin bu tesiri en az hissetmesini de amaçladıklarını anlatan Torun, bu özellikleri gerçek mayınlar ve araç çarpışma mankenleriyle test ederek kanıtladıklarını kaydetti.
TASARIMI VE İMALATI 2 YIL SÜRDÜ
Ejder’in özellikleriyle ilgili bilgi veren Torun, 12 kişi taşıyabilen 18 tonluk ...


Gönderen bjk_serco, Salı, 03 Şubat 2009 19:52, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Rumeli-Deliorman Yemekleri Kitabı Çıktı.

RUMELİ-DELİORMAN YEMEKLERİ KİTABI ÇIKTI.Rumeli-Deliorman bölgesi kültürü içinde yer alan geleneksel yemekler “Çokçapınar Köyü Geleneksel Ev Yemekleri ve Mutfak Kültürü” adıyla kitap haline getirildi. Yemek kitabını Bozüyük Belediyesi kültür hizmetleri serisi içinde bastırdı.
Gönderen gürcan, Çarşamba, 31 Aralık 2008 18:17, Yorumlar(2), Hepsini Oku
Tamamı yerli ilk ticari araç


 Eskişehir'li Hisarlar Grup tarafından 2009 yılında satışa sunulacak olan ilk Türk yapımı çok amaçlı 4x4 hafif ticari araç Hiscar Derman, arazi araçlarını kıskandıran off-road performansıyla öne çıkıyor.


1973 yılında iş hayatına başlayıp traktör, forklift, otobüs, özel amaçlı araçlar ve tekstil makineleri alanlarında üretim yapan Eskişehirli Hisarlar Makine San. ve Tic. A.Ş. yıllarca ara ürün üretimi yaptıktan sonra kendi bağımsız ürünlerini üretme kararı aldı ve Türk otomotiv endüstrisinin ilk yerli çok amaçlı 4x4 hafif ticari aracını üretti. Bunun için bünyesinde Hiscar adlı bir firma kuran grup bir traktör, bir kamyonet ve bir otomobilin özelliklerini tek bir araçta toplamayı başarmış.
Eskişehir'de aracın geliştirildiği ve üretiminin yapılacağı yerde, Hiscar ailesinin en üst versiyonu Derman'ı görme ve kullanma fırsatı bulduk. Üretici firma çok kısa ...


Gönderen Taran Kedi, Perşembe, 18 Aralık 2008 13:40, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Konutlara elektrik üretme izni

Konutlara elektrik üretme izni
Konutlara elektrik üretme izni Yenilenebilir Enerji Yasası ile evlerde de elektrik üretmek mümkün olacak.

Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Hilmi Güler, Yenilenebilir Enerji Yasası'nı çıkarttıklarını ve bu yasa sayesinde güneş enerjisinden elektrik üretileceğini söyledi. Vatandaşların kendi elektrik kendileri üreteceğini ifade eden Bakan Güler, “Evlerin çatı ve duvarlarındaki güneş pilleri sayesinde, vatandaşımız kendi elektriğini üretecek. 500 kilovata kadar izin almadan üretebilecekler. 500 kilovat 150'i daireyi kapsıyor. Güneş enerjisinden elektrik üretmek içinde Türkiye'nin güneş haritasını çıkarttık. Artık güneş tarlaları kurulacak” dedi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, bir süre önce çıkartılan Yenilenebilir Enerji Yasası ile güneş enerjisinden elektrik üreteceklerini açıkladı.

Konya’da konuşan Bakan Güler, güneş enerjisini kullanmak için Türkiye’nin güneş haritasını çıkardıklarını, Türkiye’de güneş tarlaları oluşacağını anlattı. Vatandaşın evinde kendi elektriğini ü ...


Gönderen Taran Kedi, Perşembe, 11 Aralık 2008 16:35, Yorumlar(1), Hepsini Oku
"Balkan Treni" NATO kutlamaları için İstanbul'da

9 ülkeden 25 genç, Avrupa'nın geleceğini tartışıyor! Balkan Treni, NATO kutlamaları için İstanbul'a geldi
  
  İSTANBUL -AA- NATO'nun 60. yılı kutlamaları kapsamında Hırvatistan'dan yola çıkan ve Balkan ülkelerinin gençlerini taşıyan "Balkan Treni", İstanbul'a geldi.
 Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'den 9 Aralıkta yola çıkan "Balkan Treni", Hırvat, Boşnak, Sırp, Sloven, Karabağ, Makedon, Bulgar, Yunan ve Türk gençlerinden oluşan yolcularıyla birlikte Sırbistan ve Bulgaristan üzerinden İstanbul'a ulaştı.
 Sirkeci Garı'nda gençleri, Türk Atlantik Konseyi'nin gençlik kolu olarak faaliyet gösteren Türk Avrupa Atlantik Gençlik Komitesi Genel Sekreteri Pelin Musabay, Organizasyon Komitesi Başkanı Sinem Aksoy ve Başkan Yardımcısı Oğuz Yusuf Yiğit karşıladı.
 NATO Siyasi İşler ve Güvenlik Politikaları Bölümünden Gabriele Cascone, NATO Kamu Diplomasisi Yazmanlığı Balkan Ülkeleri Sorumlusu Barbora Maronkova ve Zagreb Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vlatko Cvrtila da aynı trenle İstanbul'a geldi.
 Yolculuk boyunca Güneydoğu Avrupa'nın geleceği ve NATO'nun katkıları konusunda görüş alışverişinde bulunan 25 genç, NATO temsilcilerinin katılımıyla yarın Güney Doğ ...


Gönderen Taran Kedi, Perşembe, 11 Aralık 2008 16:29, Yorumlar(0), Hepsini Oku
9 Sayfalar 1 2 3 4 5 ... Son »


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it


MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
Bu safya 0.01317 saniyede 36 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog