Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Haberler

Haberler->Bulgaristandan Haberler   
BNT de 5 dk lık Türkçe yayın 


BNT'de açık oturum programına katılan BNT Genel Müdürü Boyko Stankuşev, Türkçe haber programının yasaklanması için ırkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA partisi tarafından yürütülen kampanyanın şekil olarak yanlış olduğunu söyledi. Konunun tamamen hukuki olduğunu belirten Stankuşev, "Sorunun çözümü parlamentodadır. İlgili yasa değişmedikçe biz yayını kaldıramayız" dedi.


Bugaristan'ın Uluslararası Azınlık Hakları Çerçeve Anlaşması'nı imzaladığını hatırlatan Stankuşev, Türkçe haber programının kaldırılması konusunda hukuk dışına çıkmanın ülke için büyük bir skandal yaratacağı uyarısında bulundu.


Programa konuk olarak katılan ırkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA partisinin parlamento grubu başkanı Prof. Stanislav Stanilov ise BNT'nin devlet değil, ulusal bir kanal olduğunu vurgulayarak, "Ülkemizde resmi dil Bulgarca olduğuna göre yayın programında Türkçe'nin hiçbir yeri yoktur. Türkçe haberlerin yeri bölgesel TV yayınlarıdır" dedi. Stanilov, BNT'de Türkçe haber programının zaman kaybedilmeden yayından kaldırılması gerektiğini öne sürdü.


İktidardaki GERB (arma) partisinin kurduğu azınlık ...


Gönderen yasenovets, Pazartesi, 14 Mart 2011 21:45, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Bulgaristan Türkleri için eski kabus canlanıyor 

1989'da, Bulgaristan'dan göçe zorlanmışlardı. Trenlere, arabalarına doluşup ya da yaya olarak Türkiye sınırına yığılmışlardı. Bulgaristan'da yaşayan onbinlerce Türk, işte böyle göç ettirilmişti. Reuters ajansı, o zulümden 20 yıl sonra, bugün Bulgaristan Müslümanlarının, aşırı milliyetçi grupların ırkçı ve ayrılıkçı tutumları nedeniyle giderek artan sorunlarına dikkati çeken özel bir haber yayımladı.

Anna Mudeva'nın haberinde, eski rejimin 20 yıl önceki baskı kampanyasına karşı başlattığı açlık greviyle direnişin öncülerinden olan 65 yaşındaki Mustafa Yumer'in, "eski kabus geri gelebilir" ifadelerine yer verildi.

Bulgaristan'da Türklere, özellikle komünist lider Totdor Jivkof döneminde büyük baskılar uygulanmış ve sonunda da Türkiye'ye sürgüne zorlanmışlardı. Onbinlercesi korkunç zulümden kaçmak için Türkiye sınırına yığılmış ve her şeyini geride bırakarak Türki ...


Gönderen BiLGeNHaL, Çarşamba, 03 Haziran 2009 08:16, Yorumlar(1), Hepsini Oku
TÜRKİYE-BULGARİSTAN ORTAK KOMİSYONU ?SÜRÜNCEME"DEKİ SORUNLARI ÇÖZECEK 

Türkiye ile Bulgaristan tarafından oluşturulan Ortak Komisyonu’nun ilk toplantısı, 18 Mayıs’ta Ankara’da gerçekleştirilecek.
ANKARA(ANKA) - Türkiye ile Bulgaristan tarafından ikili ilişkilerde “sürüncemede” kalan bazı sorunları çözmek amacıyla oluşturulan Ortak Komisyonu’nun ilk toplantısı, Pazartesi günü Ankara’da yapılacak.


Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Parvanov’un, 16-17 Aralık 2008 tarihlerinde Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile yaptığı görüşmelerde ikili ilişkilerin gündeminde uzun süredir sürüncemede kalan bazı meselelerin çözüme kavuşturulması amacıyla "Ortak Komisyon"un kurulması yönünde mutabakata varılmıştı.

İki ülke Dışişleri Bakanlıkları arasındaki “Ortak Komisyonu”nun ilk toplantısı, iki ülke Dışişleri Bakanlıkları Müsteşarları başkanlığında, 18 Mayıs’ta Ankara’da gerçekleştirilecek. (ANKA)
(CN/BÜN)
16:50 15/05/2009

...


Gönderen BiLGeNHaL, Cumartesi, 16 May 2009 11:00, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Kuzey ve Doğu Bulgaristan Türkçe Öğretmenler Derneği kuruldu


Şumnu’da Kuzey ve Doğu Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri ve Gönüllüleri Buluşması Gerçekleşti.


Uluslararası Anadili etkinlikleri çerçevesinde yapılan toplantıda Kuzey ve Doğu Bulgaristan Türkçe Öğretmenler Derneği kuruldu, Dernek Başkanlığına Şumnu Konstantin Preslavski Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Görevlisi Emine Halil seçildi. (Balkanlar.Net ehalil isimli üyemiz)


Şumnu’da (Şumen) bir uyanış bir silkinme!


Şubat ayının son haftasına denk gelen Cumartesi günü Kuzey Bulgaristan’ın Şumnu kentinde Uluslararası Anadili etkinlikleri çerçevesinde Kuzey ve Doğu Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri ve Gönüllüleri Buluşması Gerçekleşti. Sivil Toplum Dernekleri temsilcileri tarafından Şumen Otelinde düzenlenen buluşmayı; BİZ Der ...


Gönderen gürcan, Çarşamba, 29 Şubat 2012 21:44, Yorumlar(0), Hepsini Oku
SİNSİ PLAN: TÜRKLER BULGAR İLE EVLENSİLER

SİNSİ PLAN:  TÜRKLER BULGAR İLE EVLENSİNLER


(Kenan Ozgur ??????? ????????? ?? ????????? ?? İZMİR BAL-GÖÇ (İZMİR BALKAN GÖÇMENLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ).


Bulgaristan'da komünist rejim döneminde, Türklere karşı uygulanan asimilasyon politikası hakkında birçok detay, yeni yazılan bir kitapla ortaya çıktı.

Bulgaristan Devlet Arşivler Ajansı, ülkede 1989 yılında sona eren komünist rejim tarafından Türk ve Müslümanlara karşı yürütülen ve "Yeniden Doğuş" olarak adlandırılan asimilasyon kampanyasına ilişkin belgelerin yer aldığı iki ciltlik kitap yayımladı.

Ülkede büyük yankı uyandıran kitapla eski rejimin saklamaya çalıştığı bazı gerçekler ilk kez gün ışığına çıkarılırken, komünist diktatör Todor Jivkov'un "asimilasyon kampanyasına dair söylediklerinin belgelenmediği" yolundaki görüş de yalanlanmış oldu.

Doç. Evgeniya Kalinova ve Doç. İskra Baeva'nın araştırmaları sonucu ortaya çıkarılan toplam 900 belgeyi bir araya getiren kitapta yer alan, 1984 yılına ait bir politbüro toplantı tutanağına göre, asimilasyon kampanyasının mimarı olarak bilinen Jivkov yaptığı konuşmada, "Ne Türkçe ...


Gönderen gürcan, Pazartesi, 01 Mart 2010 23:22, Yorumlar(0), Hepsini Oku
BULGARİSTAN TÜRKİYE 'NİN AB ÜYELİĞİNE KARŞI

Bulgaristan`da Türkiye`nin AB üyeliğine karşı referandum girişimi


SOFYA(CİHAN)-


Bulgaristan`daki milliyetçi partilerden biri olan VMRO, Türkiye`nin Avrupa Birliği`ne üye olmasına karşı bir referandum düzenlemek için imza kampanyası başlatıyor. 5 Nisan`da başlayacak kampanya 3 ay sürecek. Kampanya ile en az 10 bin imzanın toplanması amaçlanıyor.


Kampanya`nın başlatılmasıyla ilgili brifing, Türkiye`nin Bulgaristan Büyükelçiliği Rezidnası`nın önünde gerçekleşti. Parti yetkilileri, yaptıkları açıklamalarda, 70 milyonluk Türkiye`nin AB`ye girmesi durumunda Bulgaristan`ın yok olacağını savunuyor.


Türkiye`nin, ABD`nin ardından en güçlü NATO üyesi ve dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olduğunu vurgulayan yetkililer, bu nedenle sadece Bulgaristan halkının değil, Yunanistan ve


Gönderen yasenovets, Çarşamba, 03 Şubat 2010 17:42, Yorumlar(0), Hepsini Oku
25 yaşında ananeeeeeeeeee


25 yaşındaki kadın öz torun sahibi oldu  Bulgaristan`ın Filibe kentinde, henüz 12 yaşındaki bir kız, anne oldu. Kızın annesinin de 25 yaşında olduğu bildirildi.


Bulgaristan`ın Filibe kentinde, henüz 12 yaşındaki bir kız, anne oldu. Kızın annesinin de 25 yaşında olduğu bildirildi.


Filibe`de yayımlanan yerel Maritza gazetesi, Roman asıllı Naska adlı kızın normal doğum yaptığını ve 2 kilogram ağırlığında sağlıklı bir kız bebeği dünyaya getirdiğini aktardı.


Naska`nın annesin de 25 yaşında olduğu ve Naska`yı 13 yaşında dünyaya getirdiği bildirildi


2010-01-22 HurHaber.com http://www.hurhaber.com

...


Gönderen yasenovets, Cuma, 22 Ocak 2010 22:01, Yorumlar(1), Hepsini Oku
BAULGARİSTANDAN harita şoku

Bulgaristan`dan harita şoku...


Sınır Ötesi İş Birliği Programı bilgilendirme toplantısına Bulgaristan`ın hazırladığı harita damgasını vurdu.


Edirne`de düzenlenen AB Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı Sınır Ötesi İş Birliği Programı bilgilendirme toplantısında, Bulgaristan tarafından hazırlanan ve katılımcılar ile basın mensuplarına dağıtılan broşürdeki haritalarda Edirne ve Kırklareli`nin ``eyalet`` olarak gösterilmesine Türk heyeti tepki gösterdi.


Devecihan Kültür Merkezi`ndeki bilgilendirme toplantısında, Türkiye İşbirliği ve Kalkınma İdaresi(TİKA) Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Şahin ve Bulgaristan Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanlığı yetkilileri, aralarında ...


Gönderen yasenovets, Çarşamba, 21 Ekim 2009 22:48, Yorumlar(1), Hepsini Oku
Bulgaristanda Türk Ticaret Takımı Oluşturuldu

İhracatta 'TİK-TAK' dönemi başlıyor

ALİ SALİ / SOFYA
Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, dünyadaki ilk Türk Ticaret Merkezi'ni Bulgaristan"da açtı. Dünyada ilk Türk Ticaret Takımı (TİK-TAK) oluşturuldu.Tüzmen Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da yer alan Türk Ticaret Merkezi'nin açılışını yaptı. Tüzmen, "16 Nisan 2009 tarihinde Türkiye için çok önemli bir adım atıyoruz. İlk Türk Ticaret Merkezi en yakın komşumuz Bulgaristan'da açılıyor. Yeni Türk Ticaret Merkezleri'de göreceksiniz. Bu Türk Ticaret Merkezi, Ticaret Takımı denen TİK-TAK denen arkadaşlarla yol alacak böylelikle dış ticaret hacmimiz artacak" diye konuştu.
Kaynak : Yeni Şafak

...


Gönderen Taran Kedi, Pazartesi, 20 Nisan 2009 23:37, Yorumlar(0), Hepsini Oku
Bulgar satranç ustası Kiril Georgiev, aynı anda 360 rakiple oynayarak dünya rekoru kırdı.

Bulgar satranç ustası Kiril Georgiev, aynı anda 360 rakiple oynayarak dünya rekoru kırdı.
Bulgar Satranç Federasyonu'ndan yapılan açıklamada, Pazar günü sona eren ve 14 saat 8 dakika süren maraton sırasında her yaştan 360 kişiyle eş zamanlı satranç oynayan Georgiev'in 280 yengi, 6 yenilgi ve 74 beraberlik elde ettiği belirtildi.

Bulgar ustanın dünya rekorunun geçerli olabilmesi için karşılaştığı oyuncuların en az yüzde 80'ini yenmesi gerekiyordu. Georgiev, yüzde 88 yengi kazandı.

Önceki dünya rekoru 2005'te 326 kişiyle maç yapan Macar kökenli Amerikalı Susan Polgar'a aitti. 309 yengi, 3 yenilgi ve 14 beraberlik elde eden Polgar halen eşzamanlı en çok galibiyette dünya rekorunu elinde bulunduruyor.

360 kişiyle satranç maçı yapan Gegorgiev'in bu maraton sırasında toplam 20 km'den fazla yol katettiği tahmin ediliyor.

Bulgar usta rekorundan sonra, harcadığı fiziksel çabanın, düşünsel çabasından daha yoğun olduğunu belirterek, "Rakiplerle uzun satranç maçları yapmaya alışığım, ama bu kadar yürümeye değil" diye konuştu.

Kaynak : cnnturk


Gönderen Taran Kedi, Pazartesi, 23 Şubat 2009 23:05, Yorumlar(0), Hepsini Oku
12 Sayfalar 1 2 3 4 5 ... Son »


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it


MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
Bu safya 0.01549 saniyede 36 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog