Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Haberler

Haberler->Türkiyeden Haberler->ONUN SON BİR DİLEĞİ VAR   
ONUN SON BİR DİLEĞİ VAR

ONUN SON BİR DİLEĞİ VAR


Lozan Antlaşması kapsamında 1924 yılında YUNANİSTAN'DAN Türkiye'yegöç eden(96),1914 doğduğu köyün ölmeden önce son kez görebilmenin hayalini kuruyor.


Kayseri'nin Özvatan ilçesinde  kızları Nermin  ve Nevim Kaman ile birlikte yaşayan 8 çocuk,24 torun sahibi  Refika nine,86 önce Yunanistan'daki köyünden göç ettiği günü ilerlemiş yaşına rağmen hala dün gibi hatırlıyor.


Balkanlar'daki Türkler ile Türkiye'deki Rumlar'ın değişimini öngören Lozan Antlaşması çerçevesinde,1924 yılında akrabalarıyla birlikte doğduğu topraklardan ayrılmak zorunda kalan Refika nine ,mübadele günlerini şöyle anlattı:


Göç yolculuğuna başladığımızda 10 yaşındaydım.Yunan askerleri köyümüze gelerek Türkiye'ye gideceğimizi söyledi.At, katır ve eşek sırtında taşıyabileceğimiz kadar eşyaları yanımıza alıp, yola koyulduk.Günleer süren yolculuğun ardından Selanik'e ulaştık ve limanda vapura bindirildik.Vapur yolculuğu sırasında bazı yaşlılar yayatlarını kaybetti.Benim de dedem vefat etti.Üzerini bir örtüyle kapatıp, birkaç gün öldüğünü gizledik.Vapurdaki görevliler durumu farkedince cenazesini denize attılar.


Aylar süren çileli bir  yolculuğun ardından vapur,Mersin'de limana demirledi.Daha sonra KAYSERİ'YE geldik ve ozamanki adı Çukur olan Özvatan ilçesine ulaştık.Eski bir Rum yerleşim merkezi olan Çukur'da devlet bize Rumlar'ın boşalttığı evleri ve ekmemiz için toprak verdi.


Bugün Yunanistan 'ın batısında ,Arnavutluk sınırlarında bulunan ve eski adı ''Shag'' bugünkü adı Kominades'' olan köyünü ölmeden önce son bir kez görmeyi arzulayan Refika Kaman ,şunları ekledi:


''96 yaşıma geldim.Daha nekadar yaşayacağımı bilmiyorum.Doğduğum ölmeden önce son kez görebilmenin özlemini çekiyorum. Dünya gözüyle köyümü bir kez daha görmek istiyorum ancak sağlığım buna el vermez diye düşünüyorum.''


 


 
Gönderen yasenovets, Pazartesi, 16 Ağustos 2010 23:05, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it


MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
Bu safya 0.0217 saniyede 26 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog