Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Haberler

Haberler->Bulgaristandan Haberler->BNT de 5 dk lık Türkçe yayın   
BNT de 5 dk lık Türkçe yayın 


BNT'de açık oturum programına katılan BNT Genel Müdürü Boyko Stankuşev, Türkçe haber programının yasaklanması için ırkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA partisi tarafından yürütülen kampanyanın şekil olarak yanlış olduğunu söyledi. Konunun tamamen hukuki olduğunu belirten Stankuşev, "Sorunun çözümü parlamentodadır. İlgili yasa değişmedikçe biz yayını kaldıramayız" dedi.


Bugaristan'ın Uluslararası Azınlık Hakları Çerçeve Anlaşması'nı imzaladığını hatırlatan Stankuşev, Türkçe haber programının kaldırılması konusunda hukuk dışına çıkmanın ülke için büyük bir skandal yaratacağı uyarısında bulundu.


Programa konuk olarak katılan ırkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA partisinin parlamento grubu başkanı Prof. Stanislav Stanilov ise BNT'nin devlet değil, ulusal bir kanal olduğunu vurgulayarak, "Ülkemizde resmi dil Bulgarca olduğuna göre yayın programında Türkçe'nin hiçbir yeri yoktur. Türkçe haberlerin yeri bölgesel TV yayınlarıdır" dedi. Stanilov, BNT'de Türkçe haber programının zaman kaybedilmeden yayından kaldırılması gerektiğini öne sürdü.


İktidardaki GERB (arma) partisinin kurduğu azınlık hükümetini parlamentoda destekleyen ATAKA lideri Volen Siderov 3 Martta yaptığı açıklamada, Başbakan Boyko Borisov'a Türkçe haber programını yayından kaldırılması için 14 gün süre vermişti. Siderov'un girişimiyle ayrıca BNT binası önüne 14 günlük sürenin geri sayımını gösteren bir saat yerleştirilmişti.CİHAN        http://www.haber7.com/haber/20110310/5-dakikalik-Turkce-Bulgaristani-karistirdi.php

Gönderen yasenovets, Pazartesi, 14 Mart 2011 21:45, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it


MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
Bu safya 0.01535 saniyede 26 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog