Ana Sayfa Ana Sayfa  Forum Forum  Balkanlar TV Balkanlar TV  Tarihte Bugün Tarihte Bugün  Haberler Haberler  Makaleler Makaleler
Son mesaj - Gönderen: Taran Kedi - Cuma, 06 Nisan 2012 15:50
Balkan Türklerinin Buluşma Noktasına Hoş Geldiniz.
Haberler

Haberler->Bulgaristandan Haberler->Kuzey ve Doğu Bulgaristan Türkçe Öğretmenler Derneği kuruldu   
Kuzey ve Doğu Bulgaristan Türkçe Öğretmenler Derneği kuruldu


Şumnu’da Kuzey ve Doğu Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri ve Gönüllüleri Buluşması Gerçekleşti.


Uluslararası Anadili etkinlikleri çerçevesinde yapılan toplantıda Kuzey ve Doğu Bulgaristan Türkçe Öğretmenler Derneği kuruldu, Dernek Başkanlığına Şumnu Konstantin Preslavski Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Görevlisi Emine Halil seçildi. (Balkanlar.Net ehalil isimli üyemiz)


Şumnu’da (Şumen) bir uyanış bir silkinme!


Şubat ayının son haftasına denk gelen Cumartesi günü Kuzey Bulgaristan’ın Şumnu kentinde Uluslararası Anadili etkinlikleri çerçevesinde Kuzey ve Doğu Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri ve Gönüllüleri Buluşması Gerçekleşti. Sivil Toplum Dernekleri temsilcileri tarafından Şumen Otelinde düzenlenen buluşmayı; BİZ Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Menent Şükrieva, dernek üyesi Fikriye Mehmet, Türkiye ile Kültürel İlişkiler GÜNEŞ Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mecbure Efraimova, Burgaz RECEP KÜPÇÜ Türk Kültür Merkezi Başkanı Mücella Bilal, Cem Derneği Başkanı Veysel Bayram ve Şumnu Kültür Evi Başkanı Nurten Remzi vardı.

Çalıştay biçiminde düzenlenen buluşmada Anadilimiz Türkçe tartışıldı, çarpıcı veriler, bilgiler ve örnekler sunuldu. Kayıt işleminden sonra Çalıştay Akışı yöneticisi kısaca buluşma hakkında Bulgarca bilgiler verdi ve kullanılacak dilin Türkçe olması kararlaştırıldı. Farklı yaşlarda olan gençler tarafından okunan Anadilimiz Türkçe içerikli şiirler herkesi duygulandırdı.

Şumnu Konstantin Preslavski Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Görevlisi Emine Halil, Anadilimiz Türkçenin Tarihine Genel Bir Bakış konulu bildiri sundu. Ondan sonra yine aynı Kürsüde öğretim görevlisi olarak çalışan Bülent Kırcalı, 1878 – 1990 yılları başına kadar Bulgaristan’da Türkçe Öğretimini Tarihi konulu bildiri okudu. Bölge Eğitim Müdürlüğünde Müfettiş olarak çalışan Fikriye Mehmet, Bulgaristan’da Türkçe Öğretmenin Bugünkü Durumu ve Sorunları hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Ayrıca büyük uğraşlar sonucu Anadili Eğitimi, öğretmen kadroları, ders içerikleri, programları ve müfredatları konusunda yapmış olduğu olumlu çalışmalardan dolayı eski eğitim bakanı yardımcısı Mukaddes Nalbant’a teşekkür etti.

Verilen aradan sonra ve yapılan ayaküstü değerlendirme ve düşünce alışverişi sonrası Çalıştayın ikinci kısmı başladı. Bu kısımda sırasıyla Mecbure Efraimova Rusçuk (Ruse) Bölgesinde Türkçe Öğretimi, Mücella Bilal Burgaz Bölgesinde Türkçe Öğretimi ve Razgrat eski Anadili Müfettişi Seher Adilova, o bölgedeki Türkçe Öğretimi hakkında işler acısı bilgiler ve veriler sundular. Öyle ki, Anadili Eğitiminin başladığı 1993 yılında ülke genelinde yaklaşık 100 000 Türk Anadili eğitimi görürken, günümüzde bu sayı sekiz bine gerilemiş! Doğal olarak azalma Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmen ve Okutmanları da etkilemişti, onlarda da büyük bir azalma var!

Bundan sonra yapılan görüş alışverişi süresince, çözüm yolları ve öneriler tartışıldı. Bunun sonucunda daha çok etkili, ortaklaşa, eşzamanlı ve toplu bir güç olarak hareket edebilme, sorunları ilgili kurumlara ve kamuoyuna duyurup taşıyabilme, ülke genelinde ya da yurtdışında Hizmet İçi Eğitim Kursları düzenlemesinde yardımcı olma, ders içeriklerinin, yardımcı malzemelerin güncelleştirilmesi ve daha birçok önemli konuda yardımcı, olumlu yönde etkili olabilmek için Kuzey ve Doğu Bulgaristan Türkçe Öğretmenler Derneği kurulmasına karar verildi. Daha çok alanı kapsayabilmek için bölgelerden temsilciler seçildi ve onlar da kendi aralarında yönetim kurulu ve başkan seçtiler. Dernek başkanı Emine Halil seçildi.

Bu anlamlı toplantıya siyasiler, dernekçiler ve gönüllüler de misafir olarak katıldı. Türkiye Cumhuriyeti Burgaz Başkonsolosu Sayın Cem ULUSOY, HÖH Şumnu Milletvekili Çetin KAZAK, BALGÖÇ Başkanı Doç. Dr. Yüksel ÖZKAN, Rumeli Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Zürfettin HACIOĞLU, BALGÖÇ Yönetim Kurulu üyesi Süleyman ULUSOY, Kaolinovo Belediye Başkanı Nida AHMEDOV, Nikola Kozlevo Belediye Başkanı Turhan KARAKAŞ, Ulanlı (Ruen) Belediye Meclis Başkanı Eşref Eşref, Sofya Kültürel Etkileşim Derneği Başkanı Bilg. Müh. ve Türk Dilbilimci İsmail KÖSEÖMER ve aynı derneğin onursal başkanı Doç. Dr. İbrahim YALIMOV bunlardan bazılarıydı.

Verilen yemek sonrası Çalıştay sona erdi.

Gönderen gürcan, Çarşamba, 29 Şubat 2012 21:44, Yorumlar(0)
Yorumlar


MKPNews ©2003-2008 mkportal.it


MKPortal C1.2.1 ©2003-2008 mkportal.it
Bu safya 0.01687 saniyede 26 sorguyla oluşturuldu

Emlak ilanları, araba ilanı ver Blog